X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.

Winter sports success showcased at Athletic Assemblies

Support your teammates: this is the message from David Manning, First Hockey Coach, at the start of the Upper School Athletic Assembly.
 
Upper School students gathered in Ketchum Auditorium on April 1 to start their day in celebration of winter sports successes. The Middle School Athletic Assembly was held on March 31.
 
Mr. Manning thanked the coaches for their flexibility this school year as they continue to work through the challenges placed in their path by the pandemic.
 
He praised athletic support personnel, the communications team, strength and conditioning staff, facilities and transportation staff, athletic therapists, dining hall staff, and others who work to allow SAC athletes to compete, find joy, and be together.
 
Mr. Manning also gave a shoutout to SAC’s student-athletes: “Seeing you achieve and grow as people and athletes is truly rewarding.”
 
Here are the Middle School award winners in each winter sport:

 U14 Swimming
MVP - Andrew Mouratidis
MIP - Steven Liu
 
U12 Hockey Coach’s Award
Carter Davies
                       
U14 Hockey
MVP - Brandon Sun
MIP - Sihan Guo
 
U14 Alpine Skiing
MVP - Harry Wang
MIP - Rafik Bachaalani Irani
 
U12 Basketball Coach’s Award
Jacob Halifax-Hussain
 
U13 Basketball
MVP - Daniel Chow
MIP - Caleb Hull
 
U14 Basketball
MVP - Jayden Leung
MIP - Clinton Lau
 
U12 Squash Coach’s Awards
Leo Gutta
 
U14 Red Squash
MVP - Joshua Henriques
MIP - Gabriel Chimely Obeid
                                              
U14 White Squash
MVP - Nick Wang
MIP - Clayton Yang

Here are the Upper School award winners in each winter sport:
 
Fencing
MVP - Michael Zhang
MIP - John Qing
 
U16 B Basketball
MVP - Hank Heider
MIP - Carter White
 
U16 A Basketball
MVP - David Osa-Ogbeide
MIP - Brandon Yi
 
JV Basketball
MVP - Owen Bradbury
MIP - Ashton Watson
 
1st Basketball
MVP - Anthony Lio
MIP - Jacari Marshall
 
The Mike Lamb Memorial Trophy
Anthony Lio
 
1st Hockey
MVP - Luke Devlin
MIP - Jack Pridham
 
The Steven R. Creber Memorial Trophy
Luke Devlin
 
U18 AAA Hockey
MVP - Daniel Iwai
MIP - Nik Trakakis
 
U16 Hockey
MVP - Jared McNeil
MIP - Jack Helkie
 
U16 Squash
MVP - Ben Wang
MIP - Stephen Yoon
 
1st Squash
MVP - Matthew Olejarz
MIP - Daniel Kim
 
U16 Swim
MVP - Cole Martins
MIP - Max Guenthert
 
1st Swim
MVP - Michael Chen
MIP - Cameron Veisman
 
Curling
MVP - Bruce Sun
MIP - Ethan May
 
Sr. Alpine Skiing
MVP - Seamus Martin
MIP - Yuan Yoshimi
 
Nordic Skiing
MVP - Nathan Kowaltschuk
MIP - Willer Wang
Back
St. Andrew's College
15800 Yonge Street, Aurora, ON L4G 3H7 Canada
Tel: 905-727-3178